لیپوساکشن

همه چیز درباره لیپوساکشن

لیپوساکشن ، روشی کم خطر و کم تهاجمی جهت رفع چربی های اضافی اندام های مختلف بدن ؛ از قبیل شکم ، پهلوها ، بازوها ، سینه ها ، غبغب ، ران ها ، باسن ، پشت و غیره است که منجر به دستیابی به اندامی متناسب می شود. ( اقدامات قبل از ليپوساکشن )

لیپوساکشن

از لیپوساکشن در کدام نواحی بدن استفاده می شود ؟

لیپوساکشن معمولا برای از بین بردن و کاهش چربی در بدن ، در زمانی که بیمار به کمک ورزش و رژیم غذایی نتواند نتایج مطلوبی را کسب کند ، استفاده می شود.

از جمله نواحی بدن که می توان در آن ها از لیپوساکشن ، استفاده کرد می توان موارد زیر را نام برد :

 • ناحیه شکم
 • ناحیه بازو ها
 • ناحیه باسن
 • ناحیه قفسه سینه و پشت
 • ناحیه ران ها
 • ناحیه گردن
 • کاهش اندازه و سایز سینه ها

با افزایش وزن ، میزان حجم و اندازه سلول های چربی افزایش پیدا می کنند. عمل لیپوساکشن به کاهش تعداد سلول های چربی ، در ناحیه خاصی از بدن کمک می کند. با توجه به ناحیه مورد نظر و حجم چربی اضافی آن ناحیه ، مقدار چربی که طی این روند از بدن خارج می شود ، متفاوت است.

اگر بعد از جراحی وزن بیمار ثابت بماند ، تاثیرات و تغییر شکل آن ناحیه دائمی می باشد. معمولا در افراد دارای پوست نازک با خاصیت ارتجاعی مناسب ، بعد از لیپوساکشن پوست آن نواحی صاف به نظر می رسد. زیرا بعد از این روند پوست سعی در ایجاد تطابق ، میان پوست نواحی مورد جراحی قرار گرفته و نواحی دیگر می کند.

در پوست هایی که دارای خاصیت ارتجاعی مناسب نمی باشند ، پس از عمل ممکن است پوست بیمار دچار شلی شود. عمل لیپوساکشن نمی تواند عوارض ناشی از کشیدگی پوست ، و بی نظمی های سطح پوست را درمان کند.

بنابراین بهتر است این جراحی در حالتی در بیمار انجام شود که از سلامت خوبی برخوردار باشد ، تا کمترین عوارض در حین جراحی و بعد از آن در بیمار ایجاد شود. افراد دارای ضعف در سیستم ایمنی بدن ، دیابت ، جریان خون محدود و بیماری عروق کرونری ، کاندیدای مناسبی برای این روند نمی باشند.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت

با بی حسی موضعی انجام می شود و به عنوان رایج ترین روش لیپوساکشن شناخته می شود.

در این روش ، در ابتدا میزان زیادی از نوعی محلول دارویی به نواحی ای از بدن که در آن ها چربی های موضعی تجمع یافته است تزریق می شود ، به طوری که در برخی موارد ، میزان محلول تزریق شونده بیشتر از سه برابر میزان چربی های اضافی موضع درمان می باشد.

لیپوساکشن با روش فوق مرطوب

با بیهوشی خفیف که بیمار در حین عمل حالتی خواب آلود دارد انجام می شود یا با روش بیهوشی عمومی که بیمار طی عمل به طور کامل در خواب به سر می برد ، انجام می پذیرد.

این روش تا حدودی مشابه لیپوساکشن تامسنت می باشد و تنها تفاوت آن با روش قبلی در حجم محلول تزریق شده به موضع درمان است.

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند

در این روش به کمک امواج اولتراسونیک ، سلول های چربی تخریب شده و به حالت مایع تبدیل می شوند و پس از آن این سلول ها از طریق مکش دستگاه ، از موضع مورد نظر تخلیه می شوند.

لیپوساکشن

لیپوساکش به کمک اولتراسوند به دو روش خارجی و داخلی قابل انجام است.

 1. روش خارجی : در این روش ، توسط نوعی دستگاه مخصوص که ساطع کننده امواج اولتراسوند است اقدام به تخریب چربی ها از روی سطح پوست می شود.
 2. روش داخلی : در این روش ، توسط لوله ای ظریف و داغ ، موسوم به کانولا و از زیر سطح پوست اقدام به تخریب سلول های چربی صورت می گیرد.

لیپوساکشن به کمک لیزر

در این روش به منظور ذوب نمودن سلول های چربی از امواج لیزر استفاده می شود.

پس از تبدیل شدن سلول های چربی به حالتی آبکی مانند ، می توان به وسیله مکش وکیوم آن ها را از محل مورد درمان خارج نمود یا به آن ها اجازه داد تا به خودی خود و به کمک لوله های کوچک قرار داده شده در این ناحیه ( کانولا ) خارج شوند.

لازم به ذکر است که لوله های مورد استفاده در عمل ليپوساکشن با لیزر به نسبت لوله هایی که در روش قدیمی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گرفت ، کوچک تر می باشند ، لذا عموما جراحان برای استخراج چربی موضعی از نواحی حساس بدن از قبیل صورت ، چانه و فک از این روش استفاده می کنند.

از دیگر مزایای لیپوساکشن به کمک لیزر ، می توان به کلاژن سازی در بافت ها به کمک امواج لیزر اشاره نمود.

کلاژن سازی باعث افزایش استحکام بافت پوست می شود و به این ترتیب از افتادگی آن پس از عمل ليپوساکشن جلوگیری می کند.

لیپوساکشن

دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن

بیمار ممکن است پس از انجام عمل با تورم ، درد و کبودی مواجه شود که در این موارد جراح متخصص داروهایی را برای کنترل درد و پیشگیری از عفونت تجویز می کند.

به طور کلی بیمار پس از چند روز استراحت می تواند به امور روزمره باز گردد و انجام فعالیت های سبک روزانه خود را از سر گیرد.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

دستیابی به نتیجه مطلوب از لیپوساکشن نیز نیاز به رعایت نکات و مراقبت های بعد از آن دارد ، بنابراین به نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، توجه نمایید.

 • استعمال دخانیات و مصرف الکل پس از عمل لیپوساکشن ، سبب افزایش دوران نقاهت آن می گردد ؛ بنابراین به منظور تسریع در روند بهبودی ، توصیه می شود تا مدتی از مصرف آن ها اجتناب نمایید ؛ حتی در برخی از موارد ، پزشک توصیه می کند در معرض دود سیگار و قلیان نیز قرار نگیرید.
 • در صورت احساس درد ، پس از اجازه از پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن نمایید.
 • به بیماران در دوران نقاهت عمل لیپوساکشن ، توصیه می گردد به مقدار فراوان آب بنوشند.
 • از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کرده و به شکل طاق باز بخوابید ؛ همچنین به منظور قرارگیری سر در مکانی بالاتر از بدن دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.
 • از استراحت مطلق ، پرهیز کرده و به آرامی راه بروید.
 • نمک و ادویه را تا حد قابل توجهی از رژیم غذایی خود کاهش داده یا حذف کنید.

لیپوساکشن

ورم بعد از عمل لیپوساکشن

بروز تورم و کبودی در دوران نقاهت عمل لیپوساکشن ، مسئله ای طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که با گذشت زمان و رعایت نکات به مرور برطرف می شود.

مصرف آب آناناس و آب کرفس ، تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی های ناشی از لیپوساکشن دارد ؛ بنابراین این موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از ليپوساکشن مراجعه نمایید.

هزینه لیپوساکشن

تعیین هزینه عمل لیپوساکشن ، نیازمند انجام معاینات و بررسی پارامترهای بسیاری می باشد ؛ از این رو به کسانی که قصد اطلاع از آن را دارند ، توصیه به مراجعه به پزشک می گردد.

 

پاسخ

18 + پانزده =

Call Now Buttonتماس با دکتر