ماموپلاستی

ماموپلاستی

نام پزشکی جراحی کوچک کردن سینه ، ماموپلاستی می باشد و به منظور کاهش سایز سینه و تناسب فرم سینه انجام می شود. بزرگی سینه می تواند باعث بروز مشکلات زیادی مانند درد سینه ، درد گردن و کتف ، ایجاد زخم در زیر سینه ، ظاهر افتاده و غیره شود. با انجام جراحی ماموپلاستي می توان مشکلات به وجود آمده را رفع کرد همچنین می توان باعث بالارفتن و سفت شدن سینه نیز شد. به این نکته توجه داشته باشید برخی از افراد جراحی ماموپلاستی را فقط به دلیل زیبایی انجام می دهند. انجام جراحی سینه بسیار ساده و موفقیت آمیز است.

ماموپلاستی

انواع عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی از جراحی های زیبایی در جهت تغییر سایز پستان ها می باشد که طی دو تکنیک انجام می پذیرد :

 1. ماموپلاستی کاهشی
 2. ماموپلاستی افزایشی

در ماموپلاستی کاهشی یا کاهنده سایز سینه ها رو به کوچک شدن تغییر خواهد نمود و در روش ماموپلاستي افزایشی نیز اندازه پستان ها به مقدار مورد نیاز و در حالتی که ایده آل بدن باشد توسط متدهایی همچون کاشت پروتز سینه ، پروتز پکسی یا تزریق چربی ، بزرگ می گردد.

مزایای کوچک کردن سینه

برخی از مزیت هایی که عمل جراحی ماموپلاستی کاهشی به همراه دارد به شرح زیر است :

 1. بالا رفتن اعتماد به نفس فرد
 2. جوان و زیبا به نظر رسیدن سینه ها
 3. تناسب سایز پستان ها با دیگر اندام های بدن
 4. پیشگیری از بروز درد در نواحی شانه ، گردن و پشت
 5. جلوگیری از به وجود آمدن قوز در اثر سنگینی پستان ها
 6. و غیره

ماموپلاستی

عوارض ماموپلاستی

اگر برای انجام هر جراحی به جراح متخصص و مجرب مراجعه کنیم بعد از انجام آن دچار عوارض و مشکل خاصی نمی شویم اما تمامی جراحی ها عوارضی مانند درد و ورم دارند که بعد از مدتی از بین می روند.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستي

پس از بیهوش شدن بیمار بهترین جراح سینه با ماژیک ناحیه برش را مشخص می کند ، برش ها در نواحی نوک سینه ، هاله سینه تا چین زیر سینه به شکل عمودی و روی چین سینه به شکل افقی ایجاد می شوند ؛ پس از ایجاد برش چربی ، پوست اضافی سینه برداشته می شود ، سپس بر روی برش ها بخیه زده و پانسمان می شود.

مدت زمان انجام ماموپلاستي 2 الی 3 ساعت می باشد.

برش های جراحی ماموپلاستی

جراح معالج ، برش های جراحی در عمل ماموپلاستی را متناسب با شرایط سینه های بیمار و نیاز آن به میزان تغییرات ، ایجاد خواهد نمود. الگوهای مورد استفاده در این زمینه به شرح زیر است:

 • الگوی گرد و برش به دور هاله نوک سینه ( آرئول )

طی این متد فقط دور آرئول برش خورده و عمل ماموپلاستي انجام می پذیرد.

 • برش ورتیکال

نام های دیگری که این الگو به خود اختصاص داده است ، برش آبنبات چوبی ، برش سوراخ کلیدی و برش راکت شکل است. در این روش جراح علاوه بر ایجاد برش به دور هاله نوک سینه ، شکافی دیگر ، عمود بر شیار زیر سینه ایجاد می نماید.

 • الگوی T معکوس

برش لنگری اصطلاح دیگری است که به این الگو اختصاص می دهند. این روش برای افرادی که نیاز به ایجاد تغییرات زیادتر دارند مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ایجاد شکاف در این تکنیک به این صورت است که به جز برش هایی که در روش ورتیکال انجام می گیرد ، برش دیگری نیز زیر شیار سینه ایجاد می گردد.

جای زخم در ماموپلاستی

بسیاری از افرادی که متقاضی عمل ماموپلاستي هستند می خواهند بدانند که آیا جای اسکار عمل ماموپلاستی از بین می رود یا خیر ؟ در پاسخ به این سوال باید عنوان نمود که اسکار این نوع جراحی به صورت دائمی و مرئی می باشد. هرچند که این برش ها در زیر سینه بند مخفی می شود اما ظرافت و مهارت جراح معالج می تواند تا حدود زیادی از ظاهر نامطلوب آن بکاهد. همچنین گذر زمان نیز در بهبود و کمرنگ شدن آن ها موثر می باشد.

ماموپلاستی

چه افرادی کاندید مناسبی برای انجام جراحی کوچک کردن سینه می باشند ؟

 1. بانوانی که سینه آن ها نامتقارن است.
 2. افرادی که سینه آن ها بسیار بزرگ است.
 3. افرادی که از ظاهر سینه خود راضی نیستند.
 4. کسانی بزرگی سینه آن ها باعث محدودیت شان در فعالیت های ورزشی شده است.
 5. اشخاصی که بیمار قلبی ندارند.
 6. بانوانی که قصد بارداری در آینده ندارند.
 7. کسانی که وزن آن ها ثابت می باشد.
 8. اشخاصی که قصد کاهش یا افزایش وزن ندارند.
 9. افرادی که بسیار چاق می باشند کاندید مناسبی جهت انجام ماموپلاستي نمی باشند.

ماموپلاستی افزایشی

عمل ماموپلاستی افزاینده ، که اصطلاحا به آن پروتز سینه نیز می گویند ، عملی است که برای افزایش سایز و حجم سینه ها انجام می شود. این جراحی بهترین گزینه برای افرادی است ، که از سایز سینه های خود ناراضی هستند و تمایل دارند ، سینه هایشان حجم و فرم مناسبی داشته باشد.

برای انجام ماموپلاستی افزایشی ، از ایمپلنت های سیلیکونی یا آب نمکی ، برای تغییر سایز سینه استفاده می گردد. به منظور جایگذاری پروتز در سینه ، برشی در زیر سینه یا زیر بغل یا اطراف نوک سینه ، ایجاد می شود. پس از آن فضایی بین بافت سینه ، با عضله و قفسه سینه ایجاد می شود و پروتز ، در زیر یا روی عضله سینه جایگذاری می شود. پس از ایجاد فرم مناسب در سینه ، برش جراحی به کمک بخیه نامرئی بسته می شود.

مزایای ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزاینده قادر است ، تغییرات زیر را ایجاد کند :

 1. حجم بخشیدن و افزایش سایز سینه های کوچک و نامتناسب
 2. متقارن کردن سینه ها
 3. امکان انجام لیفت سینه ، به صورت همزمان با این عمل
 4. ایجاد سایز سینه متناسب با اندام و سن فرد
 5. اصلاح مشکلات ایجاد شده از عمل های زیبایی قبل
 6. بهبود میزان اعتماد به نفس در فرد

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

 • اگر مبتلا به بیماری خاصی می باشد پزشک خود را مطلع کنید.
 • اگر بیمار از داروی خاصی استفاده می کند ، باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارد.
 • روز جراحی سینه ناشتا باشد.
 • تمامی آزمایش های خود را در روز ماموپلاستي همراه داشته باشید.
 • یک ساعت قبل از جراحی در بیمارستان با یک همراه حضور داشته باشید.
 • روز قبل از جراحی استحمام کنید.

ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

در ذیل ، به برخی از مهم ترین نکات پس از ماموپلاستي ، اشاره شده است ؛ جهت دستیابی به نتایج مطلوب و همچنین جلوگیری از بروز عوارض ناشی از آن ، به موارد ذکر شده ، توجه نشان داده و در رعایت آن دقت نمایید.

 • استفاده از کمپرس یخ و همچنین گرم در دوران نقاهت ماموپلاستي ، منجر به بهبود تورم و کبودی ناشی از آن ، می شود ؛ بنابراین ، استفاده از آن در روزهای ابتدایی پس از جراحی ماموپلاستي ، را فراموش نکنید.
 • علاوه بر مصرف کمپرس یخ و گرم ، مصرف آب آناناس ، آب کرفس و ویتامین ث نیز موجب کاهش تورم و کبودی ناشی از ماموپلاستي ، می گردد.
 • در دوران نقاهت ماموپلاستي ، باید به شکل طاق باز خوابیده و از خوابیدن به شکم و پهلو خودداری نمایید.
 • افرادی که تحت عمل جراحی ماموپلاستي قرار گرفته اند ، باید از استراحت مطلق پرهیز نمایند ؛ چرا که بدین ترتیب ، احتمال لخته شدن خون افزایش می یابد ؛ بنابراین ، در طول روز به آرامی راه بروید.
 • در رژیم غذایی خود در دوران نقاهت ماموپلاستي ؛ به وفور میوه ، سبزیجات و ماهی قرار دهید.
 • طبق توصیه پزشک ، باید از مصرف نمک و ادویه در دوران نقاهت ماموپلاستي خودداری نمایید.
 • استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، منجر به اختلال در دوران بهبودی ماموپلاستی می گردد ؛ بنابراین ، از مصرف آن ها خودداری نمایید.
 • پزشک ؛ کسانی که تحت عمل جراحی ماموپلاستی قرار گرفته اند ، را از مصرف برخی از داروها ؛ از جمله آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می شوند ، منع می کند.

هزینه ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستي به عوامل مختلفی بستگی دارد.

پاسخ

چهار × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر