مراقبت های بعد از جراحی شکم

مراقبت های بعد از جراحی شکم

یکسری نکات و دستورالعمل ها هستند که در تسریع روند بهبودی و حصول بهترین نتایج از ابدومینوپلاستی نقش دارند، در اصطلاح به این اقدامات مراقبت های بعد از جراحی شکم می گویند.

افراد متقاضی انجام ابدومینوپلاستی علاوه بر آگاهی از مزایا و معایب این عمل زیبایی و تصمیم بر انجام یا عدم انجام آن، باید در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی شکم نیز اطلاعات لازم را کسب کرده و ببینند که آیا قادر به انجام و رعایت آن ها هستند یا خیر!

در ادامه تعدادی از این نکات را در قالب پرسش و پاسخ آورده ایم، چنانچه نمی توانید این مراقبت ها را رعایت کنید بهتر است که از انجام ابدومینوپلاستی صرف نظر نمایید.

در صورت مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • خونریزی شدید از محل درن ها
  • تغییر رنگ غیرمعمول در اطراف ناف و محل برش ها
  • خروج ترشح چرکی از برش جراحی یا محل درن ها

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم

 

زمان تعویض پانسمان باید چگونه باشد؟

بعد از ابدومینوپلاستی پانسمانی بر روی محل برش قسمت زیرین شکم و ناف قرار می گیرد که باید روزانه تعویض شود. برای همین منظور ابتدا نقاط گفته شده را با بتادین و سپس با سرم فیزیولوژی شستشو داده و بعد از آن به روی موضع گاز استریل بگذارید.

با صلاحدید پزشک و در صورت لزوم پانسمان های استفاده شده برروی محل درن ها را 3 تا 4 مرتبه در روز تعویض نمایید.

از قرار دادن پوشک های غیراستریل بر روی محل برش ها و زخم ها جداً اجتناب کنید.

برای کاهش کبودی و تورم چه باید کرد؟

پس از ابدومینوپلاستی به دلیل برش ها و تغییراتی که بر روی پوست انجام می شود مقداری کبودی و تورم در شخص بروز خواهد کرد که شدت و مقدار آن بسته به میزان تغییرات ایجاد شده و ویژگی های بدن فرد متفاوت خواهد بود.

  • برای کاهش این تورم و کبودی:
  1. چنانچه فشار خونتان پایین نیست، آب کرفس یا آب آناناس بنوشید و در صورت پایین بودن فشار خون، آب کرفس را با آب سیب یا آب آناناس مخلوط کرده و میل نمایید.
  2. از مصرف غذاهایی که دارای مقدار زیادی نمک هستند خودداری کرده و مصرف آن ها را به حداقل برسانید، زیرا سدیم موجود در نمک، ورم را تشدید می کند.

فعالیت بعد از جراحی شکم باید چگونه باشد؟

استراحت مطلق و راه نرفتن بعد از ابدومینوپلاستی مشکلاتی همچون یبوست را برای فرد به همراه خواهد داشت لذا از استراحت مطلق اجتناب کنید.

بعد از 10 روز انجام فعالیت های روزانه را از سر بگیرید.

به هیچ عنوان اجسام سنگین بلند نکنید.

بلند کردن اجسام سنگین و ورزش کردن را به 2 ماه بعد از جراحی زیبایی شکم موکول نمایید.

چرا باید از گن یا شکم بند استفاده کرد؟

استفاده از شکم بند موجب ایجاد فشار یکنواخت بر روی شکم بیمار شده و به این ترتیب از خونریزی و لخته شدن خون جلوگیری می شود.

دقت کنید که سایز شکم بند برای شما مناسب بوده و موجب اذیت تان نشود، این شکم بند را 2 تا 3 ماه به طور مداوم استفاده کرده و چند روز یکبار جهت آن را عوض کنید.

پاسخ

5 × 5 =

Call Now Buttonتماس با دکتر