پروتز باسن

پروتز باسن

امروزه در میان جراحی های زیبایی، پروتز باسن نیز طرفداران بسیاری در میان خانم ها به خود اختصاص داده است. به طور کلی پروتز باسن منجر به برجسته و خوش فرم شدن باسن و دستیابی به اندامی زیبا و متوازن می شود.

انواع پروتز باسن

جنس پروتز باسن از سیلیکون می باشد اما در قیاس با پروتز سینه از استحکام بیشتر و لایه های ضخیم تری برخوردار است.

به طور کلی جراح متخصص برای انتخاب نوع پروتز باسن نیاز به بررسی قوام عضلات باسن بیمار دارد.

 

پروتز باسن

 انواع پروتز باسن به دو دسته تقسیم می شود :

  • پروتز باسن سیلیکونی ژلی

افرادی که افزایش تون باسن در آن ها ضرورتی ندارد و به طور کلی از تون عضلات خوبی برخوردارند می توانند از پروتز باسن سیلیکونی ژلی استفاده کنند.

  • پروتز باسن سیلیکونی الاستیک

این نوع از پروتزها برای افرادی که نیاز به افزایش تون باسن در آن ها وجود دارد نظیر افرادی که دچار شل شدگی باسن هستند ، افرادی که دچار بد فرمی ژنتیکی یا اکتسابی در ناحیه باسن هستند ، افرادی که دچار عدم تقارن در باسن می باشند یا افرادی که در صدد انجام جراحی مجدد جهت بزرگ نمودن باسن خود هستند گزینه مناسبی می باشد ، پروتزهای سیلیکونی الاستیک از قوام و استحکام بالایی برخوردار هستند.

نکته : تون به معنای میزان قوام و سفتی ماهیچه در موقع استراحت می باشد.

نحوه انجام عمل پروتز باسن

جراح ابتدا از بیمار می خواهد در حالت ایستاده قرار گید ، سپس دو خط بر روی باسن بیمار می کشد. خط بالایی در حد کرست ایلیاک می باشد و خط پایینی درحد چین زیر باسن بیمار.

سپس اقدام به تقسیم فاصله بین این دو خط به سه قسمت مساوی می نماید. بخش یک شوم تحتانی ، موظف به تحمل وزن بدن در هنگام نشستن می باشد که پزشک به آن کاری ندارد و پروتز باسن را در بخش یک سوم میانی قرار می دهد.

جراحی پروتز باسن تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد و مدت زمان انجام آن حدودا 2 ساعت می باشد.

محل برش یا در بخش زیرین باسن می باشد یا اینکه در خط میانی و روی ناحیه ساکروم خواهد بود که لازم به ذکر است که ایجاد برش در بخش زیرین باسن منجر به افزایش ریسک عفونت و طولانی شدن دوران بهبودی می گردد.

بنابراین بهترین محل ایجاد برش ، در خط میانی روی ناحیه ساکروم و به طول 5 الی 8 سانتی متر می باشد ، چرا که این روش خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد ، عموما عارضه جدی ای در پی نخواهد داشت و همچنین در مقابل پاره شدن پروتز نیز از مقاومت خوبی برخوردار است.

در این تکنیک ، پروتز از هر طرف تا خط وسط 4 سانتی متر فاصله دارد.

محل ایجاد برش تا مقعد نیز 4 سانتی متر فاصله دارد و به وسیله گاز بتادینی موضع عمل از ناحیه مقعد تفکیک می شود.

در نهایت جراح باید دقت داشته باشد که پروتز را در بالای محل نشستن قرار دهد به نحوی که بیمار به هیچ عنوان بر روی آن ننشیند.

پس از قرارگیری پروتز در باسن ، فاشیای لگن در طرفین به طور کامل و به صورت جداگانه انعقاد می یابد.

جراح به دلیل پیشگیری از تجمع خون و ترشحات در زیر پوست ، معمولا اقدام به کار گذاشتن لوله هایی موسوم به درن در هر طرف می کند و پس از کاهش میزان ترشحات آن را خارج می نماید.

دوران نقاهت عمل پروتز باسن ، معمولا بین یکماه الی یکماه و نیم متغیر است و پس از آن بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را آغاز نماید.

توجه داشته باشید که ترمیم کامل بدن پس از عمل پروتز باسن و بهبودی مطلق ، غالبا حدود 6 الی 8 ماه به طول می انجامد.

 

پاسخ

5 − 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر