پیکرتراشی

همه چیز درباره پیکرتراشی

پیکرتراشی ، یکی از روش هایی است که در بازه زمانی کوتاهی چربی های اضافی نواحی مختلف بدن را از بین می برد. پیکرتراشی دارای روش های مختلفی است که برخی از این روش های تهاجمی و برخی دیگر کم تهاجمی می باشند. به طور کلی پیکرتراشی به منظور از بین بردن چربی های موضعی نواحی مختلف بدن از جمله شکم ، باسن ، پهلوها ، ران ، غبغب و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.( لیپوساکشن )

 

پیکرتراشی

پیکرتراشی برای چه افرادی مناسب است ؟

لازم به ذکر است که از نتایج پیکرتراشی هرگز نباید انتظار لاغری و کاهش وزن داشت ، بلکه این روش صرفا روشی برای تناسب اندام می باشد.

در حالت کلی برای درمان چاقی معیاری تحت عنوان شاخص توده بدنی یا BMI وجود دارد که بر اساس آن می توان میزان وزن اضافی را مشخص کرد. افرادی که میزان BMI آن ها از عدد 25 بیشتر باشد دارای اضافه وزن هستند و افرادی که میزان BMI در آن ها از عدد 30 عبور کرده باشد دچار چاقی هستند.

حال آنکه افرادی که شاخص توده بدنی آن ها از 30 کمتر باشد کاندید مناسبی برای پیکرتراشی می باشند و از این روش به نتایج رضایت بخشی دست خواهند یافت.

همچنین از دیگر ملزومات جهت اقدام به پیکرتراشی تثبیت وزن است ، لذا بیمار نباید دچار نوسانات وزنی شود و باید وزن او ثابت باشد.

 

پیکرتراشی

انواع روش های پیکرتراشی

پیکرتراشی معمولا به سه روش لیپوماتیک ، اولترازد و بادی جت انجام می گیرد.

  • لیپوماتیک :

این روش با استفاده از دستگاهی به نام لیپوماتیک انجام می شود که متشکل از یک میله فلزی عمل کننده می باشد. نوک میله مذکور ، جهت ایجاد لرزش های کوچک در اندام های مختلفی از بدن که با تجمع چربی مواجه اند ، وارد می شود و از طریق ایجاد لرزش منجر به تجزیه چربی ها به تکه های کوچک تر می گردد.

در نهایت چربی هایی که تجزیه شده اند از طریق ساکشن از بدن بیمار خارج می شوند.

توجه نمایید که در این روش سلول های چربی از بین نمی روند و دستگاه لیپوماتیک تنها سبب ایجاد فشار و ضربه به چربی ها می شود تا به این طریق آن ها را خرد نماید ، بنابراین در قیاس با دیگر دستگاه های پیکرتراشی مانند اولترازد و بادی جت از دقت پایین تری برخوردار است و از این رو نتایج حاصل از این روش کاملا وابسته به مهارت و تجربه جراح می باشد.

البته در این روش امکان استفاده از چربی های تخریب نشده جهت تزریق در ناحیه سینه وجود دارد اما اغلب به دلیل آسیب دیدن اکثر سلول های چربی می توان گفت که طول عمر این نوع از تزریق ها بسیار ناچیز است.

همچنین در این روش ، به دلیل ضربات کوچکی که به پوست وارد می آید امکان لیفت پوست در آینده وجود نخواهد داشت.

  • اولترازد :

در این روش از پیکرتراشی ، تکنولوژی اولتراسوند مورد استفاده قرار می گیرد که به کمک آن امکان ایجاد لرزش و پاره کردن دیواره سلولی در چربی های موضعی با وسعت های مختلف سلولی وجود دارد.

این روش موجب از بین رفتن سلول های چربی به طور کامل می شود و سبب حل شدن چربی ها در مایع اطراف موضع درمان می گردد.

 

 

روش اولترازد ، برخلاف روش لیپوماتیک قادر به تخریب تمامی سلول های چربی در اندام های مختلف بدن می باشد.

به طور کلی ، سلول های چربی تا سن 8 سالگی رشد کرده و پس از آن متوقف می شوند و با افزایش سن تنها حجم آن ها افزایش می یابد.

بنابراین زمانی که سلول های قدیمی با روش اولترازد از بین می روند ، امکان بازگشت پدیری سلول های چربی به آن ناحیه وجود نخواهد داشت و فرد در صورت افزایش وزن هرگز با چاقی در نواحی درمان شده مواجه نخواهد شد.

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از امواج اولترازد با فرکانس مناسب و به روشی متمرکز و دقیق ، مناسب ترین حالت برای کشیدن افتادگی پوست و لیفت پوست در آینده فراهم خواهد شد ، لذا افراد در صورت رویارویی با افتادگی و شل شدگی پوست پس از پیکرتراشی نباید از این مسئله نگران شوند چرا که این اتفاق را می توان با روش اولترازد درمان نمود.

این روش ، فقط به کمک امواج اولتراسوند کار می کند ، هیچ ضربه ای به پوست وارد نمی آورد و قادر به تخریب تمامی سلول های چربی می باشد.

از این حیث اکثر بیماران ، این روش را برای درمان چاقی موضعی خود انتخاب می کنند.

این روش به جز در موارد خاص نیازی به ساکشن ندارد و پس از تبدیل شدن چربی های زیر پوست به حالت مایع می توان آن ها را از طریق ماساژی ساده و از حفره های کوچکی که در سطح پوست ایجاد شده به  بیرون از بدن هدایت نمود.

  • بادی جت :

در این روش ، جهت حذف چربی های موضعی از فشار آب استفاده می شود و فرآیند درمان بدین نحو است که آب با میزان فشار بسیار بالا از نوک میله فلزی بادی جت بیرون آمده و در ابعادی میلی متری به موضع مورد نظر برخورد می کند و سبب خرد شدن چربی ها و شناور شدن آن ها در مایع اطراف می شود.

در روش بادی جت نیز درست مشابه روش لیپوماتیک ، سلول های چربی از بین نمی روند و وجه تمایز آن با روش لیپوماتیک در این است که به دلیل ضربه بالای وارد شده به چربی ها در روش بادی جت ، چربی ها خرد شده و مقاومت خود را به میزان زیادی از دست می دهند و همین امر پس از گذشت مدتی منجر به از بین رفتن آن ها به طور کامل می شود.

از این رو ، چربی های دفع شده در روش بادی جت قابل استفاده در دیگر اندام های بدن نمی باشند و احتمال بازگشت پذیری چاقی موضعی نیز در این روش وجود دارد.

 

پیکرتراشی

عوارض پیکرتراشی چیست ؟

در حالت کلی پیکرتراشی ، روشی ایمن و بدون خطر بوده و در صورتی که توسط پزشک ماهر و چیره دست انجام گیرد ، منجر به بروز عوارض در افراد نمی شود ؛ در غیر این صورت احتمال بروز خطراتی همانند غیر قرینگی ، بی حسی ، عفونت و از این قبیل موارد وجود دارد ؛ بنابراین در انتخاب پزشک بسیار دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را انتخاب کنید.

بروز عوارضی همانند تورم و کبودی پس از پیکرتراشی ، مسئله ای طبیعی بوده که به مرور برطرف می شود.

لازم به ذکر است رعایت توصیه ها و نکات قبل و بعد از پیکرتراشی ، تاثیر به سزایی در دریافت نتایج مطلوب از این روش و همچنین کاهش احتمال بروز عوارض ناشی از آن دارد ؛ بنابراین به توصیه های پزشک معالج خود توجه کرده و سهل انگاری نکنید.

آیا پیکرتراشی برگشت دارد ؟

نواحی که تحت درمان به روش پیکرتراشی قرار گرفته اند ، نیز همانند سایر نواحی بدن سیر طبیعی خود را ادامه می دهند ؛ با رعایت رژیم غذایی سالم و سبک زندگی صحیح ، امکان بازگشت پذیری نتایج به دست آمده از پیکرتراشی وجود نخواهد داشت.

اقدامات قبل از پیکرتراشی

3 تا 4 هفته قبل از عمل پیکرتراشی

ارزیابی های پزشکی را انجام دهید ؛ پزشک باید برای انجام مراقبت های اولیه ، جهت تکمیل ارزیابی های پزشکی و تست های آزمایشگاهی ، شما را ویزیت کند.

لطفاً کلیه دستورات تجویز شده توسط پزشک معالج خود را قبل از عمل پیکرتراشی ، به طور کامل انجام دهید.

هماهنگی های کار و ریکاوری : هماهنگی های لازم را برای مرخصی گرفتن از محل کار و کنار گذاشتن موقتی کلیه فعالیت های سنگین در طول دوره ریکاوری عمل پیکرتراشی را انجام دهید ؛ بخصوص در صورت داشتن فرزند کوچک ، از یک نیرو ، جهت کمک رسانی طلب مساعدت کنید.

سیگار کشیدن : مصرف تنباکو ، سیگار و نیکوتین باعث بهبود ضعیف زخم ، طولانی شدن دوران نقاهت و ایجاد اسکار اضافی می شود ؛ ما توصیه می کنیم مصرف این محصولات را از 4 هفته قبل از عمل پیکرتراشی ، کنار بگذارید.

 

 

2 هفته قبل از عمل پیکرتراشی

قرار ملاقات قبل از عمل پیکرتراشی : شما در جلسه ملاقات قبل از پیکرتراشی حاضر می شوید تا طرح عمل پیکرتراشی را به همراه پزشک خود ، مرور کرده و جزئیات آن را بررسی کنید ؛ در این جلسه ، می توانید کلیه سوالاتی را که بخشی از روند پشتیبانی و بهبود شما محسوب می شوند ، از پزشک خود بپرسید.

محدودیت های رژیمی / مکمل ها : از مصرف غذاها ، نوشیدنی ها و مکمل های غذایی که باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی می شود ، خودداری کنید.

از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، موترین ، رقیق کننده های خون ، ویتامین E، امگا 3، روغن ماهی و الکل اجتناب کنید.

دوران نقاهت پیکرتراشی

دوره نقاهت پیکرتراشی ، کوتاه بوده و فرد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد ؛ اما باید از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نماید. در اکثر مواقع پس از انجام پیکرتراشی ، نیاز به بستری بیماران نبوده و آن ها مرخص می شوند.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

  1. در دوران نقاهت پیکرتراشی ، نمک و ادویه را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا تا حد امکان کاهش دهید.
  2. تا مدتی از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب نمایید.
  3. در صورت احساس درد ، پس از اجازه از پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن نمایید.
  4. داروهای تجویزی پزشک را منظم و مرتب مصرف نمایید.

هزینه پیکرتراشی

جهت تعیین هزینه پیکرتراشی بیمار باید تحت معاینه دقیق پزشک متخصص قرار گیرد و بر اساس اندام های مورد نظر و روش پیکرتراشی مورد استفاده ، هزینه تقریبی پیکرتراشی تعیین می شود. بنابراین هزینه آن برای همه افراد یکسان نمی باشد.

پاسخ

هجده − 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر