ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

عارضه ای در مردان که همراه با بزرگ شدن بافت سینه همراه است را ژنیکوماستی می نامند که به موجب آن ممکن است یکی از سینه ها یا هر دوی آن ها بزرگ شوند.

وجود اختلال در سیستم غده های درون ریز دلیل اصلی بروز این مشکل است که به دنبال آن استروژن در بدن فرد زیاد شده، تستوسترون کاهش می یابد و به این ترتیب نسبت استروژن به تستسترون افزایش پیدا می کند.

ژنيکوماستی در سه رده سنی نوزادان، جوانانی که در سن بلوغ قرار دارند و همچنین افراد مسن پدید آمده و شرایط هر یک از آن ها با دیگری متفاوت می باشد، در برخی از موارد این مشکل خود به خود رفع شده و در برخی دیگر برای درمان آن باید به بهترین جراح ژنيکوماستي مراجعه کرد.

ژنیکوماستی با چه علائمی بروز می کند ؟

در برخی از آقایان، چاقی دلیل بزرگ بودن سینه ها بوده و کاملاً طبیعی است زیرا این ناحیه از بدن همچون دیگر نقاط بدن مستعد ذخیره چربی است، در غیر اینصورت و در صورت وجود عوامل زیر می توان گفت که فرد دچار ژنيکوماستی است:

 • وجود درد در ناحیه پستان
 • بزرگی و ورم غیرطبیعی بافت سینه
 • ترشح از یک یا هر دو پستان
 • حساسیت نسبت به لمس سینه ها

چنانچه یکی یا بیشتر از یکی از این موارد را در خود مشاهده کردید ، جهت معاینه و گذراندن مراحل درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلایل بزرگی سینه مردان چیست ؟

همانگونه که در بالا گفتیم ژنيکوماستي در رده های سنی مختلف و در هر کدام از آن ها بنا به دلایل زیر بروز می کند :

 • ژنيکوماستي در نوزادان : حدود 50 درصد از نوزادان پسر به دلیل باقی ماندن تاثیر استروژنی که از بدن مادر وارد بدن آن ها شده با سینه هایی بزرگ تر از حد معمول به دنیا می آیند که جای نگرانی وجود نداشته و این امر کاملاً عادی است.
 • ژنيکوماستي در دوران بلوغ : به دلیل تغییرات هورمونی که در این دوران در جوانان رخ می دهد سینه ها بزرگتر می شوند که این عارضه در اکثر آن ها خود به خود و با گذشت 6 ماه تا 2 سال رفع می شود.
 • ژنيکوماستي در افراد مسن : باید بگوییم که در گروه سنی 50 تا 69 سال از هر 4 فرد مسن تقریباً یکی از آن ها عارضه ژنيکوماستی را داراست.

چه داروهایی در بروز ژنیکوماستی موثر هستند؟

داروها و موادی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد، می توانند در ایجاد این عارضه موثر باشند :

 1. متادونژنیکوماستی
 2. آنتی آندروژن ها
 3. الکل
 4. داروهای ضد قارچ همچون کتوکونازول
 5. آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول
 6. شیمی درمانی
 7. داروهای HIV
 8. هورمون های درمانی در سرطان پوست
 9. آفاتین
 10. فنوترین
 11. ماریجوانا
 12. هروئین
 13. و غیره.

مشکلات مربوط به نارسایی کلیه و کبد نیز در بروز ژنيکوماستي بی تاثیر نیستند، لذا چنانچه مبتلا به مشکل ژنيکوماستی هستید امکان در خطر بودن سلامت کبد و کلیه شما وجود دارد.

مراقبت های بعد از ژنیکوماستی

افرادی که تحت عمل جراحی ژنیکوماستی قرار گرفته اند ، به منظور بهبودی سریع تر و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از آن ، باید به نکات و مراقبت های پس از آن ، توجه بسیاری کرده و به هیچ عنوان در این باره سهل انگاری نکنند ؛ در ذیل به برخی از مهم ترین نکات پس از ژنیکوماستی ، اشاره شده است.

نکات بعد از ژنیکوماستی

مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی ؛ از جمله آسپرین ، پروفن ، ویتامین E و از این قبیل موارد که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می گردد ، تا مدتی بعد از انجام جراحی ژنیکوماستی ، ممنوع بوده و افراد باید از مصرف آن خودداری نمایند.

استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی ، منجر به بروز تاخیر در روند بهبودی عمل ژنیکوماستی می شود ؛ از این رو افراد باید تا مدتی از مصرف آن ها اجتناب نمایند.

استحمام بعد از ژنیکوماستی

افرادی که عمل جراحی ژنیکوماستی انجام داده اند ، تا مدتی باید از رفتن به استحمام خودداری نمایند ؛ بهتر است مدت زمان دقیق آن را از پزشک معالج خود جویا شوید.

نحوه خوابیدن بعد از ژنیکوماستی

افراد در دوران نقاهت عمل جراحی ژنیکوماستی ، باید جهت جلوگیری از وارد شدن فشار از خوابیدن به صورت دمر و همچنین بر روی پهلو خودداری کرده و همواره به طور طاق باز بخوابند.

لازم به ذکر است ، ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت در دوران نقاهت ژنیکوماستی ، کمک شایانی به تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از آن می کند ؛ بدین منظور می توانید دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.

پاسخ

18 − 4 =

Call Now Buttonتماس با دکتر