جراحی قفسه سینه

همه چیز درباره جراحی قفسه سینه

جراحی قفسه سینه که به عمل توراکس نیز شهرت دارد با هدف درمان بیماری های مربوط به این ناحیه و رفع مشکلات اندام های درون آن ، البته به جز قلب ، صورت می پذیرد.

جراحی قفسه سینه زمانی یک روند بسیار تهاجمی بوده است که اغلب به بستری طولانی مدت در بیمارستان و زمان ریکاوری طولانی ، نیاز داشته است. امروزه ، پزشکان ، از جدیدترین تکنولوژی ها برای تضمین کمتر تهاجمی بودن نسبت به جراحی های ریه در گذشته ، استفاده می کنند.

متخصصان جراحی عمومی ، دو نوع جراحی ریه را انجام می دهند : توراکوسکوپی و توراکوتومی

 

جراحی قفسه سینه

در ادامه نگاه دقیق تری به هریک از این تکنیک ها می اندازیم.

اندام هایی که در قفسه سینه قرار گرفته و در صورت بروز مشکل در آن ها شامل جراحی قفسه سینه می شوند به شرح زیر می باشند:

 1. مری
 2. دیواره قفسه سینه
 3. دنده ها
 4. ریه و غشاء آن
 5. دیافراگم
 6. مدیاستین

در صورت بروز هرگونه بیماری در هریک از اندام های فوق ، متخصص جراحی عمومی از طریق عمل توراکس می تواند به درمان و رفع مشکل بیمار بپردازد.

توراکس کجاست

توراکس یا همان سینه گاه بخشی از بدن می باشد که بین سر و شکم قرار گرفته و در واقع از گردن شروع شده و تا ناحیه دیافراگم امتداد دارد. توراکس شامل ستون مهره ها ، استخوان جناغ سینه و دنده ها بوده و با نام قفسه صدری نیز شناخته می شود.

بیماری های تحت درمان با جراحی قفسه سینه

 • عفونت های ریه شامل آبسه ، آمپیم ، فیستول ریه به جداره قفسه سینه و سل
 • سرطان سینه اعم از خوش خیم یا بدخیم
 • بیماری های مربوط به مدیاستین مثل تیموس و میاستینی گراوا ، غدد لنفاوی و تومورهای نوروژنیک
 • تمامی مشکلاتی جداره قفسه سینه با منشا استخوانی ( مثل درمان ناهنجاری های مادرزادی در قفسه صدری ) یا بافت ها و نسوج نرم
 • سرطان مری
 • سوراخ شدن و بروز پارگی در مری
 • دیورتیکول و جسم خارجی
 • مشکلات مربوط به اعصاب بین دنده ای
 • تومورهای عصبی
 • درگیری نخاع
 • تومورهای نوروژنیک
 • تومورهای زنجیره عصبی
 • شواندم
 • و غیره

 

 

ناهنجاری های مادرزادی در قفسه سینه

برخی افراد در ناحیه قفسه سینه خود دارای نقص ژنتیکی می باشند. این نقص به دو شکل موجود است:

 1. سینه کبوتری یا پکتوس کاریناتوم
 2. سینه قیفی یا پکتوس اکسکاواتوم

در ناهنجاری سینه کبوتری استخوان جناغ سینه در وضعیت جلو قرار گرفته است و ناهنجاری سینه قیفی نیز مربوط به افرادی است که جناغ سینه آن ها دارای فرو رفتگی می باشد. این مشکل ممکن است به صورت خفیف یا حاد در بین افراد وجود داشته باشد که در موارد شدید می تواند مشکلات ریوی و قلبی نیز برای شخص به وجود آورد. به منظور درمان این عارضه می توانید نزد بهترین متخصص جراحی عمومی رفته و اقدام به عمل جراحی سینه کنید.

توراکوسکوپی

توراکوسکوپی یک تکنیک حداقل تهاجمی می باشد که اساساً برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آنچه در داخل ریه ها در حال رخ دادن است و نیز کمک به تعیین بهترین دوره درمان ، مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع جراحی ریه ، شامل ایجاد برش های کوچک و وارد کردن توراکوسکوپ ( دوربین ) برای مورد کاوش قرار دادن داخل حفره قفسه سینه می باشد. توراکوسکوپ ، این امکان را به جراح می دهد تا داخل ریه های شما را بمنظور کمک به تشخیص مشکلات مختلف ریوی ، از قبیل سرطان ریه ، به شکل بهتری مشاهده نماید. در صورت لزوم ، یک نمونه برداری از توده یا بخش هایی از ریه در طول این روند ، انجام می شود.

توراکوتومی

توراکوتومی ، جراحی قفسه سینه باز است. برش استفاده شده در این روند ، تا حدی بزرگ تر از نمونه استفاده شده در طول توراکوسکوپی می باشد. یک توراکوتومی به جراح این امکان را می دهد تا ریه ها را مستقیماً مشاهده کرده و مورد آزمایش قرار دهد. هوای داخل ریه در حین آزمایش ، خالی می شود و به طور همزمان ، یک لوله تنفس ، برای کمک به ریه دیگر جهت به داخل کشیدن هوا ، مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول این زمان ، روندهای مختلف از قبیل نمونه برداری ، برداشتن توده ، برداشتن کل یا بخشی از ریه یا حتی برداشتن گره های لنفاوی در صورت لزوم، انجام می شود.

اگر جراح شما توده ای را بیابد ، اندازه و محل قرار گرفتن آن ، ارزیابی می شود. سپس جراح ، آزمایشات بیشتری را جهت مشاهده گسترش یا عدم گسترش توده ، انجام می دهد. بر حسب یافته های بدست آمده ، نمونه برداری توده انجام می شود یا توده ( به همراه بافت های اطراف ) بطور کامل برداشته می شود.

بر حسب وضعیت سلامت فعلی و عمق روند ، بعد از توراکوسکوپی یا بعد از توراکوتومی می توان بستری شدن در بیمارستان را انتظار داشت.

سپس دستورالعمل هایی برای تکمیل ریکاوری در خانه ، در اختیار شما قرار داده می شود.

هزینه عمل توراکس

در صورتیکه نیاز به عمل جراحی توراکس دارید و می خواهید از هزینه آن مطلع گردید باید ابتدا به مطلب پزشک رفته و معاینه شوید. سپس با توجه به نوع بیماری و مشکل به وجود آمده هزینه عمل توراکس به شما اعلام خواهد شد.

پاسخ