پروتز باسن

امروزه در میان جراحی های زیبایی ، پروتز باسن نیز طرفداران بسیاری در میان خانم ها به خود اختصاص داده است. به طور کلی این تکنیک زیبایی ، منجر به برجسته و خوش فرم شدن باسن و دستیابی به اندامی زیبا و متوازن می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این تکنیک جراحی توصیه می شود مطلب تهیه شده توسط دکتر رضا باقری بهترین جراح عمومی و زیبایی مشهد را به خوبی مطالعه نمایید.

 

پروتز باسن

انواع پروتـز باسن

جنس پروتـز  از سیلیکون می باشد ؛ اما در قیاس با پروتز سینه از استحکام بیشتر و لایه های ضخیم تری برخوردار است. به طور کلی جراح متخصص خوب در مشهد ، برای انتخاب نوع پروتـز باسن نیاز به بررسی قوام عضلات باسن بیمار دارد.

 انواع پروتـز به دو دسته تقسیم می شود 

 • پروتز باسـن سیلیکونی ژلی

افرادی که افزایش تون باسن در آن ها ضرورتی ندارد و به طور کلی از تون عضلات خوبی برخوردارند می توانند از پروتز سیلیکونی ژلی استفاده کنند.

 • پروتز باسـن سیلیکونی الاستیک

این نوع از پروتزها برای افرادی که نیاز به افزایش تون باسن در آن ها وجود دارد ؛ نظیر افرادی که دچار شل شدگی باسن هستند ، افرادی که دچار بد فرمی ژنتیکی یا اکتسابی در ناحیه باسن هستند ، افرادی که دچار عدم تقارن در باسن می باشند یا افرادی که در صدد انجام جراحی مجدد جهت بزرگ نمودن باسن خود هستند ، گزینه مناسبی می باشد ، پروتزهای سیلیکونی الاستیک از قوام و استحکام بالایی برخوردار هستند.

نکته : تون به معنای میزان قوام و سفتی ماهیچه در موقع استراحت می باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی پروتز باسن هستند؟

نکته مهم در این جراحی ، انتخاب متخصص ماهر و با تجربه است. پس از معاینه دقیق متقاضی توسط پزشک ، ایشان شرح دقیقی از مراحل عمل به او می دهد و پس از بررسی سوابق پزشکی تعیین می کند که آیا کاندیدای مناسبی برای این عمل زیبایی هست ، یا خیر. قطعاً همه افراد ، شرایط مناسبی برای انجام این پروسه را ندارند و بعنوان کاندیدای مناسبی محسوب نمی شوند که در اینصورت پزشک خوب سعی می کند با تشریح وضعیت و شرایط متقاضی ، او را از انجام این کار منصرف کند. بطور کل ، کسانی که شرایط زیر را داشته باشند ، بعنوان کاندیدای مناسبی برای این عمل به حساب می آیند:

 • افرادی که دارای عدم تناسب و ناهماهنگی در باسن خود نسبت به سایر اعضای بدن هستند
 • کسانی که اندازه باسن بسیار کوچکی دارند
 • کسانیکه به دلایل مختلفی ، ازجمله افزایش سن دچار افتادگی باسن هستند
 • افرادیکه شکل باسنشان صاف و بدون برجستگی است
 • کسانیکه به دلیل پوشیدن مکرر لباس های سفت یا گن های لاغری ، شکل باسناشان تغییر کرده است
 • افرادی که پهلوهایشان بزرگتر از باسنشان است
 • افرادی که پس از انجام ورزش و استفاده از رژیم غذایی به نتیجه مطلوب نرسیده اند
 • افرادی که بر اثر عواملی ، مثل تصادف دچار نقص و مشکل در این ناحیه شده اند

پروتز باسن در کدام نواحی قرار می گیرد؟

پروتز باسن نسبت به سایر پروتزهای سایر نواحی بدن محکم تر است و از اینرو ، در محلی قرار می گیرد که آسیبی به رگ های حسی ، سیستم عصبی و استخوان ها نرساند. معمولاً پزشک یکی از عضلات سرینی یا عضلات باسن ، بین عضلات سرینی و زیر ناحیه فاسیا یا فاشیای زیر جلدی را بعنوان محل مناسب برای قرارگیری پروتز انتخاب می کنند.

نحوه انجام عمل پروتز باسـن

جراح ابتدا از بیمار می خواهد در حالت ایستاده قرار گیرد ، سپس دو خط بر روی باسن بیمار می کشد ؛ خط بالایی ، در حد کرست ایلیاک می باشد و خط پایینی ، در حد چین زیر باسن بیمار. سپس اقدام به تقسیم فاصله بین این دو خط به سه قسمت مساوی می نماید ؛ بخش یک سوم تحتانی ، موظف به تحمل وزن بدن در هنگام نشستن می باشد که پزشک ، به آن کاری ندارد و پروتز را در بخش یک سوم میانی قرار می دهد. جراحی پروتز باسن تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد و مدت زمان انجام آن حدودا 2 ساعت می باشد. محل برش یا در بخش زیرین باسن می باشد یا اینکه در خط میانی و روی ناحیه ساکروم خواهد بود که لازم به ذکر است ، ایجاد برش در بخش زیرین باسن منجر به افزایش ریسک عفونت و طولانی شدن دوران بهبودی می گردد. بنابراین بهترین محل ایجاد برش ، در خط میانی روی ناحیه ساکروم و به طول 5 الی 8 سانتی متر می باشد ، چرا که این روش خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد ، عموما عارضه جدی ای در پی نخواهد داشت و همچنین در مقابل پاره شدن پروتز نیز از مقاومت خوبی برخوردار است.

در این تکنیک ، پروتز از هر طرف تا خط وسط 4 سانتی متر فاصله دارد. محل ایجاد برش تا مقعد نیز 4 سانتی متر فاصله دارد و به وسیله گاز بتادینی موضع عمل از ناحیه مقعد تفکیک می شود. در نهایت جراح عمومی و زیبایی مشهد دکتر باقری  باید دقت داشته باشد که پروتز را در بالای محل نشستن قرار دهد ؛ به نحوی که بیمار به هیچ عنوان بر روی آن ننشیند. پس از قرارگیری پروتز در باسن ، فاشیای لگن در طرفین به طور کامل و به صورت جداگانه انعقاد می یابد. جراح به دلیل پیشگیری از تجمع خون و ترشحات در زیر پوست ، معمولا اقدام به کار گذاشتن لوله هایی موسوم به درن در هر طرف می کند و پس از کاهش میزان ترشحات آن را خارج می نماید. دوران نقاهت عمل پروتز باسن ، معمولا بین یک ماه الی یک ماه و نیم متغیر است و پس از آن بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را آغاز نماید. توجه داشته باشید که ترمیم کامل بدن ، پس از عمل پروتز و بهبودی مطلق ، غالبا حدود 6 الی 8 ماه به طول می انجامد.

آیا امکان ترکیدن پروتز های باسن وجود دارد؟

جنس پروتز های باسن از سیلیکون های نیمه جامد است. در واقع امکان ترکیدن این پروتز ها وجود ندارد. اما پروتز هایی که از جنس ژل هستند ، احتمال ترکیدن و نشتی در آن ها وجود دارد.  البته توصیه می شود که از پروتز های ژلی جهت پروتز باسن نیز استفاده نشود. به همین منظور انتخاب یک جراح پلاستیک حاذق و ماهر در این مواقع بسیار مهم است.

آیا پروتز های مخصوص باسن سایز های مختلفی دارند؟

پروتز های باسن ، همانند پروتز های سینه در اندازه و شکل های گوناگونی هستند. حتی می توان پروتز ها را به صورت کاملا سفارشی برای زیبا جویان نیز طراحی کرد. اما به طور کلی ، پروتز ها به دو دسته گرد و بیضی تقسیم خواهند شد. جراح عمومی و زیبایی مشهد ، دکتر رضا باقری جهت انتخاب بهترین نوع آن برای بیماران در ابتدا فرد را معاینه می کند و سپس ماهیچه های آن ها را نیز اندازه گیری می کند. تراکم و سفتی عضلات عامل اصلی تعیین ضخامت و فرم پروتز ها می باشد.

مراقبت های بعد از پروتز باسن

 1. افرادی که اقدام به انجام عمل پروتز  کرده اند ، به منظور تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از آن ، باید تا مدتی از استعمال دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایند.
 2. رژیم غذایی افراد پس از پروتز  ، باید با مایعات آغاز شده به مرور مواد غذایی سفت تر جایگزین شود.
 3. در دوران نقاهت عمل پروتز باسن ، باید میوه ، سبزیجات و ملین ها در رژیم غذایی افراد قرار گیرند و همچنین از مصرف نمک و ادویه نیز خودداری شود.
 4. افراد باید در حین نشستن ، از یک بالش نرم استفاده نمایند.
 5. استراحت مطلق ، احتمال بروز لخته خون در پاها را افزایش می دهد ؛ به همین منظور ، پزشک توصیه می کند ، افراد به آرامی راه بروند.
 6. کسانی که عمل جراحی باسن انجام داده اند ، باید تا مدتی از نشستن طولانی مدت خودداری کنند.
 7. افراد در دوران نقاهت پروتز ، باید از قرارگیری در معرض تماس مستقیم نور آفتاب ، خودداری نمایند.
 8. پس از جراحی ، باید تا مدتی از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری شود.
 9. افراد در صورت احساس درد پس از اجازه از پزشک معالج خود ، می توانند اقدام به مصرف مسکن نمایند.
 10. کسانی که اقدام به انجام عمل جراحی پروتز باسن کرده اند ، باید تا مدتی از رانندگی کردن اجتناب نمایند.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز باسن

کسانی که تحت عمل پروتز قرار گرفته اند ، به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به ناحیه تحت درمان ، باید تا مدتی از خوابیدن بر روی کمر و پهلوها خودداری کرده و بر روی شکم بخوابند.

چه تفاتی میان پروتز و تزریق چربی به باسن وجود دارد؟

در جراحی پروتز از سیلیکون ها جهت برجسته کردن و خوش فرم کردن باسن استفاده خواهد شد. در صورتی که در روش تزریق چربی ، چربی بدن خود زیبا جو گرفته شده و در نواحی مد نظر ان ها نیز تزریق می شود.

نکته: جالب است بدانید که در پروسه تزریق چربی ، چربی ها با تکنیک لیپوساکشن از دیگر نواحی بدن خارج شده و به باسن تزریق می شود.

میزان ماندگاری این تکنیک زیبایی چقدر است؟

جالب است بدانید که پروتز باسن یک جراحی با نتایج ماندگار و دائمی می باشد ، زیرا میزان موفقیت این تکنیک بسیار بالا است. البته نتیجه حاصل از جراحی با گذشت 6 الی 7 ماه مشخص خواهد شد. در صورتی که پروتز جا به جا نشود یا دچار شکستگی نشود ، نیازی به ترمیم نبوده و فرم خود را حفظ می کند.

پاسخ