پیکرتراشی

پیکرتراشی به منظور از بین بردن چربی های موضعی نواحی مختلف بدن خانم ها و آقایان از جمله شکم ، باسن ، پهلوها ، ران ، غبغب و غیره انجام می شود که دارای روش های مختلف مانند لیپوماتیک ، لیپوسکشن ، اولترازد و غیره می باشد اگر شما نیز متقاضی این روش جراحی هستید اما اطلاعات کافی از آن ندارید می توانید این مقاله از سایت دکتر رضا باقری بهترین جراح عمومی و زیبایی مشهد را مطالعه فرمایید. دکتر باقری در این مقاله به توضیح در رابطه با هزینه این پروسه جراحی در مشهد ، عوارض پيکرتراشي ، روش های انجام آن ، کاندیدای مناسب عمل پیکر تراشی و غیره پرداخته اند که به طور حتم در تصمیم گیری کمک می کند.

 

پیکرتراشی

 

پیکرتراشی برای چه افرادی مناسب است ؟

لازم به ذکر است که از نتایج پیکرتراشی در مشهد هرگز نباید انتظار لاغری و کاهش وزن داشت ، بلکه این روش صرفا روشی برای تناسب اندام می باشد. در حالت کلی برای درمان چاقی معیاری تحت عنوان شاخص توده بدنی یا BMI وجود دارد که بر اساس آن می توان میزان وزن اضافی را مشخص کرد. افرادی که میزان BMI آن ها از عدد 25 بیشتر باشد دارای اضافه وزن هستند و افرادی که میزان BMI در آن ها از عدد 30 عبور کرده باشد دچار چاقی هستند. حال آنکه افرادی که شاخص توده بدنی آن ها از 30 کمتر باشد کاندید مناسبی برای لیپوماتیک در مشهد می باشند و از این روش به نتایج رضایت بخشی دست خواهند یافت. همچنین از دیگر ملزومات جهت اقدام به این تکنیک تثبیت وزن است ، لذا بیمار نباید دچار نوسانات وزنی شود و باید وزن او ثابت باشد.

چه کسانی نباید جراحی پیکرتراشی را انجام بدهند؟

افراد دارای شرایط سلامتی خاص :
بیماری های قلبی : افرادی که سابقه حمله قلبی، نارسایی قلبی یا سایر مشکلات قلبی عروقی دارند، در معرض خطر عوارض جدی در حین یا بعد از عمل هستند.
دیابت : دیابت می تواند روند بهبودی را کند کرده و خطر عفونت را افزایش دهد.
بیماری های ریوی : افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم یا COPD ممکن است در حین عمل با مشکل تنفس مواجه شوند.
سیستم ایمنی ضعیف : افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، بیشتر در معرض عفونت هستند.
اختلالات خونریزی : افراد مبتلا به اختلالات خونریزی مانند هموفیلی در معرض خطر خونریزی بیش از حد در حین عمل هستند.

افراد چاق :
جراحی پیکرتراشی برای افراد چاق که به دنبال کاهش وزن قابل توجه هستند، مناسب نیست. این عمل برای از بین بردن چربی های موضعی طراحی شده است، نه برای کاهش وزن کلی.

افراد با پوست شل :
اگر پوست شما در ناحیه ای که می خواهید تحت عمل پیکرتراشی قرار دهید، شل یا افتاده باشد، این عمل ممکن است نتایج مطلوبی به همراه نداشته باشد. پوست شل به خوبی به شکل جدید بدن شما جمع نمی شود و ممکن است بعد از عمل ظاهری ناهموار یا چروکیده داشته باشد.

افراد با انتظارات غیر واقعی :
جراحی پیکرتراشی نمی تواند شما را به طور کامل تغییر دهد. اگر انتظارات غیر واقعی از این عمل دارید، احتمالاً از نتایج آن ناامید خواهید شد.

افراد سیگاری :
سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را کند کرده و خطر عوارض را افزایش دهد. قبل از انجام عمل پیکرتراشی، باید حداقل 6 هفته سیگار را ترک کنید.

زنان باردار یا شیرده :
جراحی پیکرتراشی به هیچ عنوان برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به مشکلات روحی :
اگر از اضطراب، افسردگی یا سایر مشکلات روحی رنج می برید، قبل از انجام عمل پیکرتراشی باید با یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید.

افراد زیر 18 سال :
جراحی پیکرتراشی به طور کلی برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

پیکرتراشی در کدام نواحی از بدن انجام می شود؟

لیفت قسمت های پایین بدن : در پروسه زیبایی پیکرتراشی ، پوست اضافی شکم ، باسن و ران های زیبا جو گرفته شده که طی آن سلولیت ها پوستی از بین می رود.

نکته : گاهی اوقات افرادی که نیازمند جراحی در این نواحی از بدن می باشند ، با توجه به نظر پزشک لازم است تا مجدد تحت جراحی قرار گیرند، تا تمامی سلولیت های موجود بر روی پوست آن ها به طور کامل از بین برود.

لیفت ران : با ایجاد نوعی برش در کشاله های ران یا بخش های خارجی ، پوست و چربی های اضافی برداشته شده و محل برش خورده با استفاده از بخیه ها بسته خواهد شد.

لیفت سینه : در این تکنیک ، جراح پلاستیک برش هایی را عمودی در آرئولا ( نواحی قهوه ای رنگ سینه بانوان ) ایجاد می کند. برش های افقی نیز ممکن است در سر تا سر چین سینه نیز ایجاد شود ، در نتیجه پوست های اضافی برداشته شده و حتی می توان به منظور افزایش بافت سینه ، تکنیک کاشت را نیز همزمان با پیکرتراشی انجام داد.

لیفت بازو : جراح پلاستیک در سطح بازو زیبا جویان از زیر بغل تا آرنج را برش می دهد. پس از حذف چربی و پوست های اضافی عضله های زیرین با استفاده از بخیه محکم شده تا فرم بازو ها صاف و زیبا تر شود.

انواع روش های پیکرتراشی

پيکرتراشي معمولا به سه روش لیپوماتیک ، اولترازد و بادی جت انجام می گیرد.

  • لیپوماتیک 

لاغری در این روش با استفاده از دستگاهی به نام لیپوماتیک انجام می شود که متشکل از یک میله فلزی عمل کننده می باشد. نوک میله مذکور ، جهت ایجاد لرزش های کوچک در اندام های مختلفی از بدن که با تجمع چربی مواجه اند ، وارد می شود و از طریق ایجاد لرزش منجر به تجزیه چربی ها به تکه های کوچک تر می گردد. در نهایت چربی هایی که تجزیه شده اند از طریق ساکشن از بدن بیمار خارج می شوند. توجه نمایید که در این روش سلول های چربی از بین نمی روند و دستگاه لیپوماتیک تنها سبب ایجاد فشار و ضربه به چربی ها می شود تا به این طریق آن ها را خرد نماید ، بنابراین در قیاس با دیگر دستگاه های پیکرتراشی در مشهد مانند اولترازد و بادی جت از دقت پایین تری برخوردار است و از این رو نتایج حاصل از این روش کاملا وابسته به مهارت و تجربه جراح می باشد. البته در این نوع روش امکان استفاده از چربی های تخریب نشده جهت تزریق در ناحیه سینه وجود دارد اما اغلب به دلیل آسیب دیدن اکثر سلول های چربی می توان گفت که طول عمر این نوع از تزریق ها بسیار ناچیز است. همچنین در این روش ، به دلیل ضربات کوچکی که به پوست وارد می آید امکان لیفت پوست در آینده وجود نخواهد داشت.

  • اولترازد

در این روش از ، تکنولوژی اولتراسوند مورد استفاده قرار می گیرد که به کمک آن امکان ایجاد لرزش و پاره کردن دیواره سلولی در چربی های موضعی با وسعت های مختلف سلولی وجود دارد. این تکنیک موجب از بین رفتن سلول های چربی به طور کامل می شود و سبب حل شدن چربی ها در مایع اطراف موضع درمان می گردد. روش پیکرتراشی با اولترازد در مشهد ، برخلاف روش لیپوماتیک قادر به تخریب تمامی سلول های چربی در اندام های مختلف بدن می باشد. به طور کلی ، سلول های چربی تا سن 8 سالگی رشد کرده و پس از آن متوقف می شوند و با افزایش سن تنها حجم آن ها افزایش می یابد. بنابراین زمانی که سلول های قدیمی با تکنیک اولترازد از بین می روند ، امکان بازگشت پدیری سلول های چربی به آن ناحیه وجود نخواهد داشت و فرد در صورت افزایش وزن هرگز با چاقی در نواحی درمان شده مواجه نخواهد شد. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از امواج اولترازد با فرکانس مناسب و به روشی متمرکز و دقیق ، مناسب ترین حالت برای کشیدن افتادگی پوست و لیفت پوست در آینده فراهم خواهد شد ، لذا افراد در صورت رویارویی با افتادگی و شل شدگی پوست نباید از این مسئله نگران شوند چرا که این اتفاق را می توان با روش اولترازد درمان نمود. این روش از پيکرتراشي ، فقط به کمک امواج اولتراسوند کار می کند ، هیچ ضربه ای به پوست وارد نمی آورد و قادر به تخریب تمامی سلول های چربی می باشد. از این حیث اکثر بیماران ، این روش را برای درمان چاقی موضعی خود انتخاب می کنند. پیکرتراشی با اولترازد در مشهد به جز در موارد خاص نیازی به ساکشن ندارد و پس از تبدیل شدن چربی های زیر پوست به حالت مایع می توان آن ها را از طریق ماساژی ساده و از حفره های کوچکی که در سطح پوست ایجاد شده به  بیرون از بدن هدایت نمود.

  • بادی جت 

در پیکر تراشی با بادی جت ، جهت حذف چربی های موضعی از فشار آب استفاده می شود و فرآیند درمان بدین نحو است که آب با میزان فشار بسیار بالا از نوک میله فلزی بادی جت بیرون آمده و در ابعادی میلی متری به موضع مورد نظر برخورد می کند و سبب خرد شدن چربی ها و شناور شدن آن ها در مایع اطراف می شود. در روش بادی جت نیز درست مشابه روش لیپوماتیک ، سلول های چربی از بین نمی روند و وجه تمایز آن با روش لیپوماتیک در این است که به دلیل ضربه بالای وارد شده به چربی ها در روش بادی جت ، چربی ها خرد شده و مقاومت خود را به میزان زیادی از دست می دهند و همین امر پس از گذشت مدتی منجر به از بین رفتن آن ها به طور کامل می شود. از این رو ، چربی های دفع شده در پیکرتراشی با بادی جت در مشهد قابل استفاده در دیگر اندام های بدن نمی باشند و احتمال بازگشت پذیری چاقی موضعی نیز در این روش وجود دارد.

عوارض پیکرتراشی از نظر بهترین جراح عمومی و زیبایی مشهد

دکتر رضا باقری بهترین متخصص جراحی عمومی و زیبایی در مشهد در این باره این چنین می گویند که : در حالت کلی پیکر تراشی ، روشی ایمن و بدون خطر بوده و در صورتی که توسط پزشک ماهر و چیره دست انجام گیرد ، منجر به بروز عوارض در افراد نمی شود ؛ در غیر این صورت احتمال بروز خطراتی همانند غیر قرینگی ، بی حسی ، عفونت و از این قبیل موارد وجود دارد ؛ بنابراین در انتخاب پزشک بسیار دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را انتخاب کنید. بروز عوارضی همانند تورم و کبودی پس از پيکرتراشي در مشهد ، مسئله ای طبیعی بوده که به مرور برطرف می شود. لازم به ذکر است رعایت توصیه ها و نکات قبل و بعد از پیکرتراشی مشهد ، تاثیر به سزایی در دریافت نتایج مطلوب از این روش و همچنین کاهش احتمال بروز عوارض ناشی از آن دارد ؛ بنابراین به توصیه های پزشک معالج خود توجه کرده و سهل انگاری نکنید.

آیا این پروسه برگشت پذیر است ؟

نواحی که تحت درمان به روش پيکرتراشي قرار گرفته اند ، نیز همانند سایر نواحی بدن سیر طبیعی خود را ادامه می دهند ؛ با رعایت رژیم غذایی سالم و سبک زندگی صحیح ، امکان بازگشت پذیری نتایج به دست آمده از پیکرتراشی مشهد وجود نخواهد داشت.

اقدامات قبل از پیکرتراشی در مشهد 

ارزیابی های پزشکی را انجام دهید

پزشک باید برای انجام مراقبت های اولیه ، جهت تکمیل ارزیابی های پزشکی و تست های آزمایشگاهی ، شما را ویزیت کند. لطفاً کلیه دستورات تجویز شده توسط پزشک معالج خود را قبل از عمل پیکرتراشی ، به طور کامل انجام دهید.

هماهنگی های کار و ریکاوری 

هماهنگی های لازم را برای مرخصی گرفتن از محل کار و کنار گذاشتن موقتی کلیه فعالیت های سنگین در طول دوره ریکاوری عمل پیکر تراشی را انجام دهید ؛ بخصوص در صورت داشتن فرزند کوچک ، از یک نیرو ، جهت کمک رسانی طلب مساعدت کنید.

سیگار کشیدن 

مصرف تنباکو ، سیگار و نیکوتین باعث بهبود ضعیف زخم ، طولانی شدن دوران نقاهت و ایجاد اسکار اضافی می شود ؛ ما توصیه می کنیم مصرف این محصولات را از 4 هفته قبل از عمل پیکرتراشی مشهد ، کنار بگذارید.

قرار ملاقات قبل از عمل پیکرتراشی در مشهد

 شما در جلسه ملاقات قبل از پیکر تراشی حاضر می شوید تا طرح عمل را به همراه بهترین جراح عمومی و زیبایی مشهد که منتخب شما است ، مرور کرده و جزئیات آن را بررسی کنید ؛ در این جلسه ، می توانید کلیه سوالاتی را که بخشی از روند پشتیبانی و بهبود شما محسوب می شوند ، از جراح خود بپرسید.

محدودیت های رژیمی / مکمل ها 

از مصرف غذاها ، نوشیدنی ها و مکمل های غذایی که باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی بعد از پیکرتراشی مشهد می شود ، خودداری کنید. از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، موترین ، رقیق کننده های خون ، ویتامین E، امگا 3، روغن ماهی و الکل اجتناب کنید.

 

دوران نقاهت پیکرتراشی

دوره نقاهت  پيکرتراشي ، کوتاه بوده و فرد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی می تواند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازد ؛ اما باید از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نماید. در اکثر مواقع پس از انجام پیکرتراشی در مشهد ، نیاز به بستری بیماران نبوده و آن ها مرخص می شوند.

چگونه می توان اسکار ناشی از این نوع جراحی را بهبود بخشید ؟

بعد از جراحی پیکرتراشی ، با استفاده از پماد ها و ژل های ضد اسکار ، کمترین محل عمل را خواهید داشت که در صورت نیاز به هرگونه روتوش ، این کار در دوره پس از جراحی برای شما نیز از جانب جراح پلاستیک انجام خواهد شد.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی از نظر جراح زیبایی مشهد

  1. در دوران نقاهت ، نمک و ادویه را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا تا حد امکان کاهش دهید.
  2. تا مدتی بعد از عمل پيکرتراشي مشهد از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب نمایید.
  3. در صورت احساس درد ، پس از اجازه از پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن نمایید.
  4. داروهای تجویزی پزشک را منظم و مرتب مصرف نمایید.

هزینه پیکرتراشی در مشهد 

جهت تعیین هزینه پیکر تراشی در سال 1400 بیمار باید تحت معاینه دقیق پزشک متخصص قرار گیرد و بر اساس اندام های مورد نظر و روش مورد استفاده ، هزینه تقریبی پیکرتراشی مشهد تعیین می شود. بنابراین هزینه آن برای همه افراد یکسان نمی باشد.

پاسخ