لیپوساکشن

لیپوساکشن ، روشی کم خطر و کم تهاجمی جهت رفع چربی های اضافی اندام های مختلف بدن ؛ از قبیل شکم ، پهلوها ، بازوها ، سینه ها ، غبغب ، ران ها ، باسن ، پشت و غیره است که منجر به دستیابی به اندامی متناسب می شود. افرادی که در مشهد زندگی می کنند و قصد دارند این فرایند را انجام دهند بهتر است قبل از اقدام به انجام آن این مقاله از سایت دکتر رضا باقری بهترین جراح عمومی و زیبایی مشهد را مطالعه فرمایند. 

 

لیپوساکشن

 

از عمل برداشتن چربی در کدام نواحی بدن استفاده می شود ؟

لیپوساکشن معمولا برای از بین بردن و کاهش چربی در بدن ، در زمانی که بیمار به کمک ورزش و رژیم غذایی نتواند نتایج مطلوبی را کسب کند ، استفاده می شود. از جمله نواحی بدن که می توان در آن ها از این فرایند ، استفاده کرد می توان موارد زیر را نام برد :

 • ناحیه شکم
 • ناحیه بازو ها
 • ناحیه باسن
 • ناحیه قفسه سینه و پشت
 • ناحیه ران ها
 • ناحیه گردن
 • کاهش اندازه و سایز سینه ها

با افزایش وزن ، میزان حجم و اندازه سلول های چربی افزایش پیدا می کنند. عمل لیپوساکشن به کاهش تعداد سلول های چربی ، در ناحیه خاصی از بدن کمک می کند. با توجه به ناحیه مورد نظر و حجم چربی اضافی آن ناحیه ، مقدار چربی که طی این روند از بدن خارج می شود ، متفاوت است. اگر بعد از جراحی وزن بیمار ثابت بماند ، تاثیرات و تغییر شکل آن ناحیه دائمی می باشد. معمولا در افراد دارای پوست نازک با خاصیت ارتجاعی مناسب ، بعد از این پروسه پوست آن نواحی صاف به نظر می رسد. زیرا بعد از این روند پوست سعی در ایجاد تطابق ، میان پوست نواحی مورد جراحی قرار گرفته و نواحی دیگر می کند. در پوست هایی که دارای خاصیت ارتجاعی مناسب نمی باشند ، پس از عمل ممکن است پوست بیمار دچار شلی شود. این تکنیک نمی تواند عوارض ناشی از کشیدگی پوست ، و بی نظمی های سطح پوست را درمان کند. بنابراین ، بهتر است این جراحی در حالتی در بیمار انجام شود که از سلامت خوبی برخوردار باشد ، تا کمترین عوارض در حین جراحی و بعد از آن در بیمار ایجاد شود. افراد دارای ضعف در سیستم ایمنی بدن ، دیابت ، جریان خون محدود و بیماری عروق کرونری ، کاندیدای مناسبی برای این روند نمی باشند.

انواع لیپوساکشن

 • تامسنت

با بی حسی موضعی انجام می شود و به عنوان رایج ترین روش برداشت چربی شناخته می شود. در این روش ، در ابتدا میزان زیادی از نوعی محلول دارویی به نواحی ای از بدن که در آن ها چربی های موضعی تجمع یافته است تزریق می شود ، به طوری که در برخی موارد ، میزان محلول تزریق شونده بیشتر از سه برابر میزان چربی های اضافی موضع درمان می باشد.

 • برداشت چربی با روش فوق مرطوب

با بیهوشی خفیف که بیمار در حین عمل حالتی خواب آلود دارد انجام می شود یا با روش بیهوشی عمومی که بیمار طی عمل به طور کامل در خواب به سر می برد ، انجام می پذیرد. این روش تا حدودی مشابه لیپوساکشن تامسنت می باشد و تنها تفاوت آن با روش قبلی ، در حجم محلول تزریق شده به موضع درمان است.

 

لیپوساکشن

 

 • برداشت چربی به کمک اولتراسوند

در این روش به کمک امواج اولتراسونیک ، سلول های چربی تخریب شده و به حالت مایع تبدیل می شوند و پس از آن این سلول ها از طریق مکش دستگاه ، از موضع مورد نظر تخلیه می شوند. لیپوساکشن به کمک اولتراسوند به دو روش خارجی و داخلی قابل انجام است.

 1. روش خارجی : در این روش ، توسط نوعی دستگاه مخصوص که ساطع کننده امواج اولتراسوند است اقدام به تخریب چربی ها از روی سطح پوست می شود.
 2. روش داخلی : در این روش ، توسط لوله ای ظریف و داغ ، موسوم به کانولا و از زیر سطح پوست اقدام به تخریب سلول های چربی صورت می گیرد.
 • لیپوساکشن به کمک لیزر

در این روش به منظور ذوب نمودن سلول های چربی از امواج لیزر استفاده می شود. پس از تبدیل شدن سلول های چربی به حالتی آبکی مانند ، می توان به وسیله مکش وکیوم آن ها را از محل مورد درمان خارج نمود یا به آن ها اجازه داد تا به خودی خود و به کمک لوله های کوچک قرار داده شده در این ناحیه ( کانولا ) خارج شوند. لازم به ذکر است که لوله های مورد استفاده در عمل حذف چربی با لیزر به نسبت لوله هایی که در روش قدیمی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می گرفت ، کوچک تر می باشند ، لذا عموما جراحان برای استخراج چربی موضعی از نواحی حساس بدن از قبیل صورت ، چانه و فک از این روش استفاده می کنند.

از دیگر مزایای حذف چربی به کمک لیزر ، می توان به کلاژن سازی در بافت ها به کمک امواج لیزر اشاره نمود. کلاژن سازی باعث افزایش استحکام بافت پوست می شود و به این ترتیب از افتادگی آن پس از عمل لیپوساکشن جلوگیری می کند.

 

لیپوساکشن

 

عوارض لیپوساکشن

همانند تمامی عمل های جراحی ، عمل لیپو ساکشن نیز دارای خطرات متعدد کوچک و بزرگی است که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بد فرمی در شکل 

پس از انجام عمل زیبایی ممکن است پوست شما کمی ناهموار به نظر برسد. این موضوع معمولا به دلیل برداشتن ناهموار چربی ، ضعیف بودن خاصیت ارتجاعی پوست و درمان غیر معمول اتفاق می افتد. این تغییرات ممکن است دائمی بااشد و باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود. از همین رو بهتر است در انتخاب جراح و متخصص خود به خوبی دقت نمایید.

 • تجمع مایعات 

پس از انجام عمل برداشت چربی این احتمال وجود دارد که کیسه هایی که حاوی نوعی مایع هستند در زیر پوست تشکیل شوند. در برخی از موارد ممکن است این مایع با استفاده از یک سوزن توسط پزشک بیرون کشیده شود. لازم است بدانید که این عارضه طبیعی می باشد و به مرور زمان نیز از بین می رود.

 • بی حسی و کرخت شدن

این احتمال وجود دارد تا آن بخش از بدن که تحت درمان برداشت چربی قرار گرفته است ، برای همیشه یا به صورت موقتی بی حس بماند. در برخی از مواقع با تحریک موقت عصب ها می توان این مشکل را درمان کرد.

 • عفونت 

یکی از مهم ترین عوارض لیپوساکشن می باشد که می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی شود. البته لازم به ذکر است که عفونت در این پروسه نادر می باشد اما در صورت بروز بسیار خطرناک است. برای جلوگیری از بروز این اتفاق پرشکان بعد از درمان برای بیماران خود داروی آنتی بیوتیک تجویز می کنند که فرد موظف است برای ابتلا پیدا نکردن به عفونت آن ها را در زمان مناسب و به صورت مرتب مصرف کند. سهل انگاری در این امر می تواند جان شما را به خطر بیاندازد.

دوره نقاهت بعد از عمل تخلیه چربی شکم

بیمار ممکن است پس از انجام عمل با تورم ، درد و کبودی مواجه شود که در این موارد جراح متخصص داروهایی را برای کنترل درد و پیشگیری از عفونت تجویز می کند. به طور کلی بیمار پس از چند روز استراحت می تواند به امور روزمره باز گردد و انجام فعالیت های سبک روزانه خود را از سر گیرد.

 

لیپوساکشن

اقدامات قبل از جراحی لیپوساکشن

با انجام اقداماتی که در ادامه به شما گفته می شود ، می توانید به اطمینان از یک تجربه امن و موفق و دستیابی به بهترین نتایج ممکن کمک کنید. به یاد داشته باشید که همیشه باید با جراح خود در مورد هر گونه سوال یا نگرانی که دارید صحبت کنید.
– مشاوره با جراح : اولین قدم مهم، مشورت با یک جراح پلاستیک واجد شرایط و دارای تجربه در لیپوساکشن است. در طول این جلسه، جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند، نواحی مورد نظر برای درمان را ارزیابی می کند و در مورد انتظارات و اهداف شما صحبت می کند. همچنین، جراح جزئیات مربوط به روش، از جمله نوع بیهوشی، خطرات و عوارض احتمالی و دوره نقاهت را به شما توضیح می دهد.
– انجام آزمایشات : جراح ممکن است آزمایش خون و سایر آزمایشات را برای بررسی وضعیت سلامتی شما و اطمینان از اینکه شما برای جراحی مناسب هستید، تجویز کند.
– مصرف داروها : در مورد تمام داروها، مکمل ها و گیاهانی که مصرف می کنید، به جراح خود اطلاع دهید. جراح ممکن است از شما بخواهد که مصرف برخی از داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را قبل از جراحی متوقف کنید.
– ترک سیگار : سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را مختل کند و خطر عوارض را افزایش دهد. به همین دلیل، جراحان به شدت توصیه می کنند که حداقل دو هفته قبل از جراحی و تا چند هفته بعد از آن سیگار نکشید.
– رژیم غذایی و ورزش : حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم قبل از جراحی می تواند به شما در حفظ وزن ایده آل و بهبودی سریعتر کمک کند. جراح شما ممکن است دستورالعمل های غذایی خاصی را قبل از عمل به شما ارائه دهد.
– آماده سازی محل جراحی : جراح ناحیه مورد نظر برای جراحی را علامت گذاری می کند و ممکن است از شما بخواهد که آن را بتراشید یا موهای زائد را از بین ببرید.
– حمل و نقل و مراقبت بعد از عمل: قبل از جراحی، باید ترتیبی برای حمل و نقل خود به خانه بعد از عمل و همچنین برای داشتن کسی که در چند روز اول پس از جراحی از شما مراقبت کند، داشته باشید.
– مواردی که باید از آنها اجتناب کرد: در روزهای منتهی به جراحی، از مصرف الکل، نوشیدنی های کافئین دار و برخی از داروهای مسکن بدون نسخه خودداری کنید.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

دستیابی به نتیجه مطلوب از برداشت چربی در مشهد نیز نیاز به رعایت نکات و مراقبت های بعد از آن دارد ، بنابراین به نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، توجه نمایید.

 • استعمال دخانیات و مصرف الکل پس از عمل لیپوساکشن ، سبب افزایش دوران نقاهت آن می گردد ؛ بنابراین به منظور تسریع در روند بهبودی ، توصیه می شود تا مدتی از مصرف آن ها اجتناب نمایید ؛ حتی در برخی از موارد ، پزشک توصیه می کند در معرض دود سیگار و قلیان نیز قرار نگیرید.
 • در صورت احساس درد ، پس از اجازه از پزشک معالج خود اقدام به مصرف مسکن نمایید.
 • از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کرده و به شکل طاق باز بخوابید ؛ همچنین به منظور قرارگیری سر در مکانی بالاتر از بدن دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.
 • دکتر باقری به بیمارانی که در دوران نقاهت عمل لیپوساکشن در مشهد قرار دارند ، توصیه می کند به مقدار فراوان آب بنوشند.
 • از استراحت مطلق ، پرهیز کرده و به آرامی راه بروید.
 • نمک و ادویه را تا حد قابل توجهی از رژیم غذایی خود کاهش داده یا حذف کنید.

ورم بعد از تخلیه چربی

بروز تورم و کبودی در دوران نقاهت عمل لیپوساکشن ، مسئله ای طبیعی بوده و جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که با گذشت زمان و رعایت نکات به مرور برطرف می شود. مصرف آب آناناس و آب کرفس ، تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی های ناشی از عمل دارد ؛ بنابراین این موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از ليپوساکشن مراجعه نمایید.

هزینه لیپوساکشن در مشهد

تعیین هزینه عمل برداشتن چربی در مشهد ، نیازمند انجام معاینات و بررسی پارامترهای بسیاری می باشد ؛ از این رو به کسانی که قصد اطلاع از آن را دارند ، توصیه به مراجعه به پزشک می گردد.

آیا امکان بازگشت بعد از عمل لیپوساکشن وجود دارد؟

توجه داشته باشید که طی این جراحی ، تمامی سلول های چربی در نواحی مورد نظر به طور کامل از بین می روند. اما اگر افراد رژیم غذایی مناسبی را دنبال نکنند ، بعد از جراحی امکان رشد مجدد سلول های چربی برای آن ها وجود داشته و سبب بازگشت و عدم موفقیت این تکنیک خواهد شد.

بهترین سن جراحی لیپوساکشن

زیبا جویان ممکن است در هر رده سنی برای انجام این تکنیک زیبایی به جراح مراجعه کنند. اما از جانب پزشکان توصیه می شود ، افراد بالای 18 سال تنها مجاز به انجام این پروسه می باشند.

رژیم غذایی در دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن

 1. در دوره نقاهت از مواد غذایی با فیبر بالا استفاده کنید.
 2. توصیه می شود بیماران به هیچ عنوان از مواد غذایی چرب استفاده نکنند.
 3. مصرف نمک و ادویه را کنار بگذارید تا عوارضی همچون التهاب و تورم در شما افزایش پیدا نکند.
 4. مصرف آب میوه هایی همچون آب آناناس و کرفس می تواند در روند بهبودی شما تاثیر بگذارد.

آیا محل برش بعد از این تکنیک جراحی باقی می ماند؟

یک جراح خوب و باتجربه ، برش های لازم را بسیار ظریف و کوچک و در نواحی غیر قابل مشاهده ایجاد خواهد کرد. سپس به منظور بهبود فوری برش ها ، پماد هایی را تجویز کرده تا سریع تر بهبود پیدا کنند.

آیا امکان آمبولی شدن بعد از لیپوساکشن وجود دارد؟

در مواقعی که جراح پلاستیک تجربه و تبحر کافی داشته باشد ، امکان لخته شدن خون ( آمبولی ) در میان عروق های بیمار وجود نداشته و بیمار می تواند با خیالی آسوده تحت این جراحی زیبایی نیز قرار گیرد.

آیا این تکنیک جراحی پر خطر است؟

این تکنیک کم تهاجم و کم خطر بوده و به منظور خارج کردن چربی آن هم تحت نظر پزشک حاذق و با رعایت نکات بهداشتی انجام خواهد شد. در نتیجه این پروسه خطرناک نبوده و هیچ گونه نگرانی به همراه ندارد.

لیپوساکشن درمانی

در واقع لیپوساکشن به عنوان نوعی جراحی پلاستیک شناخته می شود و نقش بسزایی در بهبود ظاهر بدن دارد. علاوه بر این ، از روش مذکور با اهداف پزشکی و درمانی نیز می توان بهره برد. ازجمله بیماری هایی که قابل درمان با این روشند ، اختلال ورم لنفاوی و لیپیدما هستند.

تاثیر لیپوساکشن در درمان ورم لنفاوی

نقش اصلی سیستم لنفاوی ، سم زدایی بدن است و این عروق ، مواد زائد و سموم را دفع می کنند. ورم لنفاوی زمانی رخ می دهد که مایع لنفاوی در بخش های خاص بدن ، مثل پاها یا بازوها تجمع پیدا می کند. در ابتدا شاید بیمار علامتی نداشته باشد ولی بمرور زمان ، بخش هایی از بدن ورم می کند و پوست ضخیم می شود. با این اتفاق ، اندام ها تغییر شکل داده و سلامتی فرد را تهدید می کنند. یکی از روش های رایج برای درمان این بیماری ، استفاده از لیپوساکشن است. در این روش ، هر نوع تجمع اضافی سلول های چربی رفع می شود. البته در مراحل ابتدایی ، این روش پاسخ دهی مناسبی دارد.

تاثیر لیپوساکشن در درمان لیپیدما

این بیماری مزمن ، بیشتر روی دست ها و پاها اثر می گذارد و شاهد تجمع غیر عادی سلول های چربی در این نواحی هستیم. سلولیت ، حساسیت به لمس ، بی حسی ، برآمدگی ، درد و کم تحرکی ، از جمله رایج ترین علائم این بیماری به شمار می آیند. این بیماری ، در ابتدا پاها را درگیر می کند و از اطراف مچ تا ران پا تاثیر می گذراد. با پیشرفت و عدم درمان این بیماری ، ممکن است دست ها هم تحت تاثیر قرار بگیرند. لیپوساکشن که تجمع چربی را زا بین می برد و ظاهر مناسبی برای فرد به وجود می آورد ، بعنوان درمان موثر برای این بیماری به حساب می آید. البته احتمال دارد لیپوساکشن با هدف درمان لیپیدما ، تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد.

عوارض لیپوساکشن

درست است که عمل لیپوساکشن می ‌تواند روشی موثر برای از بین بردن چربی ‌های موضعی و بهبود تناسب اندام باشد ، با این حال ، آگاهی از عوارض احتمالی این عمل ، پیش از اقدام به انجام آن ، از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب جراح مجرب ، رعایت مراقبت‌ های قبل و بعد از عمل و داشتن انتظارات واقع ‌بینانه ، می‌ تواند به طور قابل ‌توجهی در کاهش خطر عوارض و دستیابی به نتایج مطلوب نقش داشته باشد. عوارضی که معمولا برای مدت کوتاهی ، برای بیشتر افراد اتفاق می افتند عبارتند از :
به وجود آمدن تورم و کبودی بعد از لیپوساکشن که کاملا طبیعی است. این عوارض که از رایج‌ ترین عوارض لیپوساکشن هستند و به طور طبیعی طی چند هفته پس از عمل فروکش می‌ کنند.
داشتن بی ‌حسی موضعی در ناحیه عمل شده یا احساس گزگز کردن موقتی شایع است که به مرور زمان برطرف می ‌شود.
عفونت معمولا در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت ‌های بعد از عمل اتفاق می افتد اما به طور کلی احتمال احتمال بروز عفونت بسیار کم است.
همچنین خونریزی بسیار جزئی بعد عمل لیپوساکشن معمولا طبیعی است ، اما خونریزی شدید می ‌تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد.

اما در کنار عوارضی که به طور کلی برای همه وجود دارد و با یک سری مراقبت های ساده رفع می شوند ، عوارضی نیز وجود دارند که احتمال بروز آن ها بسیار کم است و پیشنهاد می شود به محض بروز به جراح خود مراجعه کنید :

 • آسیب به اعصاب : آسیب به اعصاب حسی یا حرکتی در محل عمل ، از جمله عوارض نادر اما جدی لیپوساکشن است.
 • امبولی چربی : ورود قطرات چربی به جریان خون و انسداد رگ ‌های خونی ، عارضه ‌ای نادر و خطرناک است که باید در سریع ترین زمان ممکن درمان شود.
 • واکنش ‌های آلرژیک : واکنش ‌های آلرژیک به داروهای بی ‌حسی یا مواد استفاده شده در حین عمل ، از جمله عوارض نادر لیپوساکشن هستند.

پاسخ